Mistrovství České republiky v roce 2008

Krnov - Tři dny urputných bojů, atraktivní zápasy v podání nejlepších domácích boxerek a všeobecná spokojenost jak ze strany diváků, tak pořadatelů. Takové bylo ve zkratce Mistrovství České republiky v boxu kadetů a žen, jež se během uplynulého víkendu uskutečnilo v Krnově.

Svátek nejen v rámci regionálního dění nabídl ryze zajímavou podívanou, na níž není místní publikum příliš zvyklé. Byť se však krnovská sportovní scéna ani zdaleka nemůže pochlubit organizací událostí podobného formátu, box má na Krnovsku poměrně bohatou tradici. Již v roce 1992 Krnov hostil Mistrovství České republiky juniorských kategorií, o dva roky později dokonce vrcholný turnaj mužů. Značnou popularitu si v minulých letech získala také Velká cena Krnova v boxu.

Kadeti a ženy se však v Krnově utkali vůbec poprvé. A zejména atraktivní ženský box přilákal do tělocvičny na Opavské ulici početné publikum. „Je opravdu vidět, že u nás diváci boxu rozumí a dovedou ocenit kvalitní box a vytvořit patřičnou kulisu, jež k tomuto sportu patří,“ vyjádřil spokojenost s diváckou účastí ředitel turnaje Jaroslav Morbitzer. Nesmlouvavé boje odstartovaly v pátek odpoledne.

Do ringu se v rámci vylučovacích bojů postavili nejprve mladí boxeři, jichž v Krnově startovala rovná stovka. Jak dříve vysvětlil Jaroslav Morbitzer, souboje kadetů jsou specifické vysokým nasazením, jelikož do zápasů dávají nezměrnou bojovnost na úkor taktiky. To se také potvrdilo, a k vidění tak byla opravdu intezivní utkání, při nichž trenéři neváhali své svěřence hlasitě povzbudit. Souboje nakrátko přerušilo vystoupení klíčových postav, které stály při uskutečnění mistrovského turnaje. Slova se postupně chopili ředitel turnaje Jaroslav Morbitzer, starostka města Krnova Renata Ramazanová, tajemník TJ Krnov Pavel Čech a konečně Zdeněk Welna.

„Pro Krnov je ctí hostit událost takového formátu,“ řekla při svém proslovu Ramazanová směrem k divákům a boxerům. K večeru úvodního dne byly rovněž zahájeny vylučovací boje v ženských váhových kategoriích. Na akci se představila kompletní domácí smetánka včetně Arlety Krausové, Martiny Schmoranzové z Kladna, jež se stala první boxerkou u nás, která vybojovala bronz na mistrovství Evropy, či Jany Vintrové. „Myslím si, že nás všechny včetně diváků překvapila nejen vysoká kvalita mladých boxerů, zejména ve vyšších váhových kategoriích, ale především žen,“ řekl Pavel Čech, tajemník TJ Krnov. „Byla to pro nás velká neznámá. Nevzpomínám si, že bych kdy ženský box viděl někdy naživo,“ dodal.

Finálové souboje boxerek až na výjimku jediné váhové kategorie startovaly v sobotu krátce před 14. hodinou. O atraktivní duely, v nichž nejen jednotlivé favoritky tvrdými údery rozhodně nešetřily, rozhodně nebyla nouze. „Byla to pěkná utkání, opravdu kvalitní souboje,“ komentoval výkony boxerek Jaroslav Morbitzer. Ostatně o významu účasti nejlepších boxerek České republiky v Krnově svědčila také přítomnost kamer České televize.

Příjemným zpestřením mezi závěrečnými zápasy a slavnostním předáváním cen bylo krátké vystoupení populární taneční skupiny Dance Nation Jany Dragounové. Nedělní dění a zároveň celé Mistrovství České republiky v boxu kadetů a žen definitivně završily závěrečné boje mladých boxerů, z nichž někteří platí za velký příslib do budoucna.
Bude příště?

„Jaroslav Morbitzer spokojeně kvitoval. „Dle ohlasů jednotlivých výprav z celé republiky se toto mistrovství opravdu vyvedlo,“ uvedl.

Hlavní postava krnovského boxu však nechce krátce po konci mistrovského turnaje dělat předčasné závěry ohledně vyhlídek do budoucna. Uskutečnění dalších významných akcí však nevyloučil. „Pokud v Krnově budou kvalitní boxeři, uspořádáme turnaj nebo mistrovství na patřičné úrovni,“ řekl.Bohužel bez peněz nejde žádnou velkou akci uspořádat a ty momentálně nejsou.