Nová pravidla v boxu - VC města Krnova

Šerm pěstmi dostane nová pravidla

KRNOV - Přitáhnout k ringu více zájemců, diváků i sponzorů. To si dala za úkol Světová asociace amatérského boxu. Jeden z nejstarších bojových sportů tak letos doznává řadu zásadních změn. V ČR se s nimi začnou pomalu seznamovat jeho příznivci na soutěžích už po letních prázdninách.

Oficiálně ale budou všechna nová pravidla uvedena do života na říjnovém Mistrovství světa v kazachstánské Alma-Atě. O tom, co mají nové úpravy boxu přinést, jsme si povídali se zkušeným extraligovým rozhodčím a trenérem Jaroslavem Morbitzerem z Krnova.

Proč vlastně dochází k zásadním úpravám pravidel v boxu, a které z nich byste jmenoval jako ty nejvýznamnější?

Ty velké změny mají především za cíl zvýšit návštěvnost na soutěžích a také přivést zpátky mezi provazy úspěšné borce, kteří ještě na to mají a mohou přispět k větší atraktivitě našeho sportu. Nových věcí je celá řada. Za zmínku ale především stojí zvýšení věkové hranice u kategorie dospělých. Ta se nyní bude oficiálně nazývat Elite a je stanovená pro boxery ve věku od devatenácti do čtyřiceti let. Právě v ní se také bude boxovat bez příleb a od váhy do 69 kilogramů s těžšími rukavicemi. Utkání budou tak tvrdší a více jich asi skončí před časovým limitem.

Nebude potom častěji docházet v ringu ke zraněním?

Nemuselo by. Právě těžší, více vycpané rukavice tlumí údery, které pak nejsou tak nebezpečné. V mládežnických kategoriích a u žen přílby samozřejmě zůstanou. Je také všeobecně známé, že amatérské soutěže hlídají sportovní lékaři, a ti hodně otřeseným boxerům, například po K.O. nebo závažném zranění, mohou další zápasy zakázat.

Nevydal se tak amatérský box směrem k tomu profesionálnímu? A co vlastně přinesli profesionálové českému boxu?

Jednoznačně větší popularitu, kterou předtím bohužel v sedmdesátých a osmdesátých letech už pomalu ztrácel. Jména jako Lukáš Konečný, Rudolf Kraj nebo Ondřej Pála přitáhli do ringu více zájemců, a to i žen. Jednak ti mladí nadšenci vidí, že to mohou někam dotáhnout, stát se sportovními celebritami, a také box znovu získal lepší renomé jako sebeobranné umění nebo sportovní aktivita, kterou si mohou lidé zlepšit svoji kondici.

Jak to vypadá nyní s českým boxem, rostou další talenti, kteří by mohli získat i nějakou "velkou" medaili, jako naposledy Rudolf Kraj na olympiádě v Sydney?

Určitě se dají pozorovat změny k lepšímu. Reprezentačním trenérem se stal Rus Vasil Larionov, který zavedl větší disciplínu a začínáme tak získávat úspěchy s mladými boxery. Třiadvacetiletý Zdeněk Chládek nebo Viktor Agateljan se prosazují na důležitějších mezinárodních akcích. Pomalu se nám vrací i významnější turnaje do míst, kde jsme na to byli dříve zvyklí. Například v příštím roce by se měla do Ostravy vrátit Velká cena namísto kdysi velmi populárního memoriálu Václava Procházky.

Daří se více i krnovskému boxu?

Díky změně pravidel začal znovu boxovat Standa Bártek, trojnásobný mistr republiky, který by se chtěl letos dostat na mistrovství ČR alespoň do finále. Právě minulý týden se vrátil z reprezentačního soustředění, kde svým nasazením udělal velmi dobrý dojem a dostal dokonce nabídky na mezinárodní utkání.

O box je větší zájem i mezi veřejností, i když ne zrovna každý chce zápasit na soutěžích. Chodily k nám také do tělocvičny dvě gymnazistky, premiantky třídy, které teď odcházejí na vysokou. Obě to hodně bavilo, byly šikovné a chtějí se boxu dál věnovat.

V jaké fázi jsou už přípravy na říjnovou Velkou cenu Krnova, kterou pořádá SÚS boxing Elfe Krnov?

Návštěvníci se mohou znovu těšit na kvalitní a bojovné zápasy. Mám potvrzenou účast od české juniorské reprezentace a také od slovenské, která je minimálně na stejné úrovni. Přijedou prvoligové výběry z polského Slezska, z Glivic a Rybniku. Účast s juniorskými reprezentanty přislíbili i z německého boxerského svazu. V exhibici by mohl boxovat Standa Bártek, kterému hledáme atraktivního soupeře, stejně jako naší talentované odchovankyni Janě Václavkové. Díky podpoře ze strany města uvidí zas diváci v Krnově špičkový box.

Autor: Jan Štěpán